Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Hledání Babišova ministra

Jak vypadá zákulisí sestavování vládního kabinetu

M. Zeman pověřuje A. Babiše sestavením vlády, Lány, 31.10.2017
Miloš Zeman a Andrej Babiš • Autor: Matěj Stránský

Na mobilním telefonu Mikuláše Beka se minulé pondělí objevila esemeska od Andreje Babiše. Šéf hnutí ANO nabídl rektoru Masarykovy univerzity post ministra školství a Bek Babišovu nabídku podle všeobecného očekávání odmítl – stejně jako mnoho dalších, které šéf hnutí ANO minulý týden s účastí ve vládě oslovil. Vypadá to, že předseda hnutí ANO svůj první kabinet skládá poměrně chaoticky. Některé zmiňuje kvůli tomu, že jsou členy ostatních parlamentních stran, část z adeptů oslovil, i když dopředu musel vědět, že neuspěje. Zároveň je pravděpodobné, že jeho první kabinet důvěru nedostane a že se předem počítá s náhradní a lehce obměněnou sestavou pro druhý nebo další pokus. O to možná ale v tuhle chvíli úplně nejde. Ve hře je totiž mnohem víc – Babišův pokus vládnout s pomocí prezidenta navzdory parlamentu.

Šéfovi poslové

Andrej Babiš se v otázkách vlády obklopuje skupinou poradců nacházející se mimo sněmovnu – například ze Svazu průmyslu a dopravy ČR nebo z technicky zaměřených univerzit a průmyslu. Jsou mezi nimi i lidé, kteří se podíleli na kapitolách jeho předvolební knihy O čem sním, když náhodou spím. Tato skupina v první fázi předvybírá a oslovuje potenciální kandidáty. Pokud oslovený o nabídce uvažuje, přichází na řadu druhé kolo, už za přítomnosti Babiše. „Nabídku stát se ministryní školství jsem oficiálně od pana Babiše nedostala. Oslovovali mě poslové, kteří tuto otázku vyslovili. Já jsem ale rovnou říkala, že už mi to dvakrát stačilo a že nemám…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte