Zprávy ze Španělska potvrzují nejhorší obavy. Katalánský autonomní parlament bez účasti opozičních poslanců vyhlásil v pátek odpoledne odtržení Katalánska od Španělska. Horní komora španělského parlamentu téměř okamžitě schválila protitah: umožnila vládě aktivovat článek 155 španělské ústavy, jenž ruší autonomní správu oblasti a nastoluje přímou vládu Madriduu. Měsíce trvající konflikt tak podle všeho míří do finále, v němž se dva rozjeté vlaky konečně střetnou.

Madrid musí jednat, pokud nechce přihlížet, jak část země beztrestně porušuje zákony a ústavu. Část katalánské populace, pro niž je vlastní stát skutečným snem, se bude bránit. Je pravděpodobné, že v ulicích proti sobě budou stát jednotky španělské policie věrné Madridu a jednotky katalánské policie, jež Madridu už jednou, v průběhu nelegálního referenda, vypověděly poslušnost. Nic nelze předvídat a možná je zbytečné malovat čerta na zeď. V zemi, která v krvavé občanské válce před osmdesáti lety dokázala, že se rvát umí, ale také nelze nic vyloučit.

Z české perspektivy se katalánská krize může jevit jako bizarní lokální konflikt, který se nějak vyřeší. O Španělsku nakonec, při vší jeho velikosti a důležitosti, většinou přemýšlíme nanejvýš jako o zemi příliš vzdálené na to, abychom tam o dovolené vyráželi k moři. Tamní konflikt má ale ve skutečnosti hlubokou systémovou povahu a může se snadno proměnit v boj, jenž svým významem daleko přesáhne obrysy Pyrenejského poloostrova.

To máte za Kosovo

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1674

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte