Britský The Telegraph před časem citoval americkou šéfkuchařku a pekařku Alici Medrich: „Někdy si říkám, jestli si Američané náhodou nemyslí, že používání kuchyňské váhy je součástí nějakého komunistického spiknutí z dob studené války“, a užívání evropských jednotek vah v kuchyni je tudíž jaksi nevlastenecké. Místo pro nás snadno pochopitelných gramů a mililitrů se totiž v amerických receptech vyskytují výhradně množství jako dva hrnečky mouky (ekvivalent 480 ml) a 12 čajových lžic, což se rovná 4 polévkové lžíce, což se dá vyjádřit také jako čtvrt hrnečku (my známe toto množství jako přízemních 60 ml). Na potravinách se ale naopak většinou množství uvádějí v uncích, takže se musíte jak násobilku nadrtit, že čtyři unce másla jsou jeden půlhrnek. Toto vše Američan dělá s přesvědčením, že díkybohu za tento přehledný a geniální systém, jelikož v Evropě je to jen samé počítání a člověk aby měl na vaření doktorát z matematiky.

Ne, to ne, americká domácnost se bez takového sebetrýznění obejde! V každé kuchyni je vyhrazen šuplík, který překypuje plastovými a skleněnými odměrkami všech velikostí, jež se k tomuto účelu prodávají. Vedle těchto do sebe ne vždy zapadajících nádobek pak plavou ještě desítky přesně odměřených silikonových či kovových lžiček, půllžiček, čtvrtlžiček a osminkolžiček.

Že volat do Evropy pro radu se evidentně nikdo nechystá, dokládá i práce bývalého programátora pracujícího pro Google a Facebook, doktora Joshuy Redstonea, který údajně strávil poslední…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte