My samozřejmě do žádné války pod vlajkou NATO nepůjdeme. Jsme připraveni se vůči státu a takovýmto opatřením aktivně bránit. Politikům vzkazuju, ať si uvědomí, že pokud nás do tohoto zavedou, bude se střílet nejdřív ve Strakově akademii a pak i v parlamentu.“ Tyto dramatické věty pronesl v říjnu 2015 v pořadu Reportéři ČT řidič autobusu a ve volném čase člen paramilitární organizace Českoslovenští vojáci v záloze Martin Holkup.

Jeho slova nezůstala bez odezvy a právě teď jsou opět na scéně. Advokát Jiří Kučera na Holkupa po jeho vystoupení podal trestní oznámení kvůli vyhrožování, které začaly řešit soudy. Místopředseda Senátu Jiří Švestka a senátor Zdeněk Papoušek se přihlásili do trestního řízení jako poškození. Soudy se ale dodnes nemohou shodnout, zda šlo o nebezpečný útok na demokratický systém, nebo o neškodnou taškařici. Případ se nyní kvůli zásahu nejvyššího státního zástupce znovu vrací do hry.

Ať to tak vnímají

Holkup svá slova vyslovil v reportáži, která mapovala aktivity zmíněné polovojenské skupiny. Bývalý voják a veterán z mise v Bosně a Hercegovině je jedním z jejích velitelů. Televize ukázala, že členové skupiny se zbraní v ruce nacvičovali tvrdé zadržení uprchlíků při přechodu hranice, stříleli ostrými náboji, a rozkryla ideové zázemí vojáků. Vymezují se vůči Severoatlantické alianci. Podle Československých vojáků v záloze diktuje NATO českým politikům válečnické a agresivní jednání, mluví o ní jako o „zločinecké“ organizaci. Holkup v…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte