51B_Kateřina Malá
Krištof Kintera

V kancelářích ředitele České filharmonie se několik dní zraky všech zaměstnanců upíraly ke stropu. Pražským Rudolfinem se totiž v pravidelné frekvenci rozběhla vibrace, která okamžitě rozkmitala obří lustr, až na něm začaly cinkat křišťály. „Jako bychom vyvolávali ducha Leoše Janáčka,“ usmíval se předminulý pátek Krištof Kintera o patro výš v Galerii Rudolfinum, která sídlí nad filharmonií. Pět dní před vernisáží své výstavy Nervous Trees zkoušel na počítači doladit chod instalace We All Want to Be Cleaned, složené z desítek funkčních praček postavených na sebe do podoby pyramidy.

Sílu ždímání čtyřtunového exponátu nakonec musel oproti plánu snížit na čtyřicet procent. To je ale jediný kompromis, na který Kintera v galerii přistoupil. „Lokální patriot a oblíbený kumpán“, jak vršovického umělce charakterizuje kurátor expozice David Korecký v katalogu, bude mít příští týden čtyřiačtyřicetiny. Oslavil je ale už minulou středu během vernisáže Nervous Trees a bylo také co: za třiadvacet let existence Galerie Rudolfinum se nikomu nepovedlo změnit ji – bez nadsázky – k nepoznání.

Polystyren na botách

Když tři dny před Kinterovou vernisáží skončil na protějším břehu Vltavy projekt František Skála Jízdárna s celkovou návštěvností bezmála šedesát pět tisíc lidí, zdálo se, že to nejatraktivnější už má letošní výtvarná sezona u nás za sebou. Několikatisícihlavý dav tlačící se ve středu na NervousTrees nicméně naznačil,…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte