DNA
Autor: Profimedia, Sciencephoto RM

Sergei Zholtok, hokejista NHL původem z Lotyšska. Joe Kennedy, nadhazovač baseballového týmu Toronto Blue Jays. Maďarský fotbalista Miklós Fehér. Nejen tito mladí sportovci náhle a nečekaně zemřeli na selhání srdce – cestou do sportovní šatny, na svatbě, přímo na hřišti. Žádné vážné zdravotní problémy předtím neměli.

Dědičnou nemoc zvanou hypertrofická kardiomyopatie, která úmrtí způsobila, má jeden člověk z pěti set, přičemž většina pacientů se nikdy nedozví, že jí trpí. V poslední době se ovšem ocitla v centru pozornosti z jiného důvodu: genetickou mutaci, která ji vyvolává, se totiž vědcům zřejmě podařilo pokusně odstranit z lidského embrya. Asi jako kdyby přepsali špatně vytištěnou větu v knize správným textem.

Pokud by následně nechali „editované“ embryo vyvíjet a vložili jej do dělohy, mohlo by se z něj narodit první geneticky modifikované dítě – zdravý potomek rodičů, z nichž jeden měl postižení ve svých genech. Jde patrně o přelomový experiment, který opět připoměl, jak dramaticky se v posledních pěti letech zlepšila naše schopnost zasahovat do dědičné informace a jak pozoruhodné, ale zároveň problematické možnosti se tím otevírají.

Jsme připraveni odsunout svobodu a práva budoucích dětí až na druhé místo, za právo postižených párů, které přitom mají i jiné možnosti než počít vlastního biologicky příbuzného potomka? ptají se odborníci na bioetiku. A varují, že můžeme vytvořit kastu geneticky zdokonalených lidí a posílit tak nerovnost.

Zásah uvnitř…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 928

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte