Jsou okamžiky, kdy si říkáte, jestli jste se náhodou nezbláznili. Třeba když jedete ve 4.30 ráno vlakem z Hlavního nádraží v Praze, abyste si mohli v devět ráno na přerovské základce sednout do třídy plné zívajících puberťáků srkajících hlasitě kafe z automatu. Nebo když se po cestě na kadaňský gympl málem roztečete v autobuse, protože jste si pro debatu o novinářské práci a stavu demokracie u nás vybrali den, kdy teploměr atakuje čtyřicítku. Nebo když se víceméně kdekoli postavíte před třídu teenagerů s obličeji protáhlými do délky signalizující, že nic z toho, co řeknete, je prostě nemůže zajímat.

Jenže pak s nimi začnete mluvit – a pochyby se začnou drolit. Možná zatím o lecčem moc nevědí, možná opakují klišé, která slyší doma nebo v médiích. Ale naprosto nikdy neplatí to, před čím vás občas varují jejich učitelé a učitelky. Tedy že je nic moc, včetně osudu téhle země, nezajímá. A skutečná odměna za pět kafí před desátou přijde ve chvíli, kdy se plánovaná půlhodinová debata prodlouží na trojnásobek, protože les rukou prostě neřídne.

Tento postřeh vede ke stejnému závěru jako další kolo výzkumu Člověka v tísni provedeného agenturou Median na středních školách po celém Česku na reprezentativním vzorku mezi studenty a učni od patnácti do dvaceti let. Tedy že mladé Čechy budeme mít takové, jaké si je „uděláme“. Jak říká šéf vzdělávacího projektu Jeden svět na školách Karel Strachota: „Místo lamentování nad hloupostí, zkažeností a marností nejmladší generace je ale…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1735

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte