byvale ddr, zbytek zdi v modlareuth a okoli, nemecko, 6.11.2014
Zapomenutá hranice. (Pozůstatky zdi mezi bývalou NDR a SRN ve vesnici Mödlareuth) • Autor: Matěj Stránský

Když byl letos 1. července pohřben Helmut Kohl, jeho dědictví Němci souhlasně přijali: jizvy po rozdělení země na východ a západ se postupně hojí. Tato poledníková propast se tedy uzavírá, zvětšuje se však ta, která vede podél rovnoběžky.

Představte si, že by bylo Německo znovu rozděleno, tentokrát na sever a jih. Na jihu by byly Länder (země) Sársko, Porýní-Falc, Hesensko, Bádensko-Württembersko a Bavorsko z bývalého západu plus Durynsko a Sasko, dvě nejjižnější země bývalého východu. Hranice jižního Německa se severním Německem by vedla po čáře, které lingvisté říkají „uerdingenská linie“ a která odděluje tzv. horní a dolní dialekty němčiny.

tabulka

Toto rozdělení by bylo rovnoměrné. Každé Německo by mělo polovinu obyvatelstva, pět z deseti největších městských oblastí a podobný poměr dosud stále chudších obyvatel bývalé NDR. A přesto by nové jižní Německo mělo lepší vyhlídky. Je to tím, že Němcům v jižních státech se daří lépe než těm v severních (viz graf Länder mléka a strdí). Chodí do lepších škol, snáze získávají práci, víc vydělávají a déle žijí, takže si to mohou také déle vychutnávat. Jejich vlády mají zdravější finance, proto více investují, na hlavu někdy až pětkrát víc. Podle nedávné studie Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW) je na jihu „nápadně“ nižší zločinnost. A ještě ke všemu sídlí na jihu také nejlepší německý fotbalový klub – Bayern Mnichov.

Tento obraz však není uniformní. Vesnice v…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte