Kultura

Větve jednoho stromu

Historický román zachycuje vztahy Mariny Cvetajevy a její prvorozené dcery

Narodit se jako dcera Mariny Cvetajevy byla náročná role, kterou by Ariadna možná raději nedostala. Právě z její perspektivy vypráví o životě proslulé ruské básnířky finská spisovatelka Riikka Pelo, která svázala svůj život na několik let s Prahou podobně jako rodina Mariny Cvetajevy. I díky nabyté znalosti češtiny mohla posbírat materiál na knihu Náš všední život, která teď vyšla česky.

Cvetajeva (1892–1941) přišla do Prahy čtyři roky po vzniku samostatného Československa, Pelo se tu pohybovala na počátku devadesátých let. A atmosféra si mohla být podobná, elektrizující novými začátky. „Mé vlastní zážitky se mi spojily s básněmi Cvetajevy, které vznikly během jejího pobytu v Čechách. Připadala mi jako spřízněná duše,“ vzpomínala při letošní návštěvě Prahy už jako uznávaná autorka.

Zatímco básnířka se svou složitou povahou zůstávala v české emigraci izolovaná, Pelo (1972) se zapojila do místního kulturního kvasu, dokonce hostovala ve skupině Ecstasy of St. Theresa. Jako spisovatelka debutovala v roce 2006 románem o vesnici rozdělené náboženstvím. Vztah s prvorozenou dcerou básnířky ji však stále přitahoval, a nakonec se jej rozhodla vykreslit ve své druhé próze. Do původně plánovaného intimního příběhu přitom nutně musela vstoupit i dramatická totalita, která mnohé určila.

Na obtíž

Příběh se odvíjí ve dvou časových rovinách, ve dvou prostředích a z pohledu dvou vypravěčů. Pravidelně se střídá srpen 1939, kdy se Cvetajeva se svým manželem Serjožou a…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte