Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Z britské politiky zmizel střed

Předáci obou největších stran se odvrátili od desítky let platné vize otevřené, liberální země

Poslední všeobecné volby se v Británii konaly před pouhými dvěma lety. Země tehdy byla mostem mezi Evropskou unií a Amerikou Baracka Obamy. Její ekonomika se po letech přiškrcování životních standardů uzdravovala. Nezávislost Skotska byla odmítnuta. Nejspornějším plánem labouristů bylo stanovení maximálních cen energií, což toryové – kteří mířili k vítězství – odsuzovali jako „marxistické“.

Dnešní Británie se nachází v úplně jiné éře. Hlas pro brexit ji přiměl opustit největšího obchodního partnera a přivinout se k jiným, včetně méně přístupné Ameriky. Ekonomika se drží lépe, než se mnozí obávali, ale roste pomalu; investoři jsou nervózní. Odbory už zase dotírají. Reálné mzdy stagnují. Veřejné služby jsou našponované.

Politické strany na to reagují zásadně odlišnými způsoby. Všechny vyměnily své vůdce. Jeremy Corbyn udělal z labouristů ztřeštěnou levici, navrhuje největší daňové zatížení od druhé světové války. Konzervativní premiérka Theresa May slibuje tvrdý odchod z EU. Liberální demokraté chtějí spíše měkkou verzi, nebo dokonce odchod anulovat.

Theresa May i Jeremy Corbyn ustupují od idejí, jež pomohly Británii k prosperitě.

Tweetni to

Styl a názory předáků stran se jen sotva mohou více lišit. Přitom oba pravděpodobné vítěze těchto voleb něco spojuje. Ačkoli vůdcové toryů i labouristů stojí na škále pravá–levá každý jinde, v touze zvednout padací most mezi Británii a světem jsou jednotní. Jak May, tak Corbyn každý svým způsobem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte