Sugar Aid
Investice do krásné budoucnosti. (První zásilka cukru v rámci Marshallova plánu) • Autor: Getty Images

Před 70 lety se podařilo něco naprosto neuvěřitelného. Americký ministr zahraničí George C. Marshall 5. června 1947 zveřejnil ambiciózní plán na obnovu poválečné Evropy. Spojené státy pomohou výhodnými finančními investicemi zemím, které nabídku přijmou, aby se postavily na nohy.

Myšlenka byla jednoduchá: Pokud se ekonomická kondice zpustošených zemí brzy nezlepší, hrozí nepokoje, případně přimknutí se k Sovětskému svazu. Ze strany Američanů to byl nemalý risk, protože šlo o obrovské sumy peněz daňových poplatníků, které se nemusely vrátit.

Reklama
Reklama

Respekt 23/2017 o Marshallově plánu: My, Stalinovi pohůnci

V jistém ohledu jsme se stali součástí podobného plánu v roce 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie (v letech 2004–2016 jsme z evropského rozpočtu získali čistých 639 miliard korun).

Tony Judt ve své pozoruhodné knize Poválečná Evropa píše, že díky prostředkům z Marshallova plánu mohli ve Francii zaplatit až 50 procent všech veřejných investic, které si naplánovali pro renovaci země. Přesto se Amerika netěšila velké oblibě.

I_obalka_R23

„V polovině padesátých let jen každý třetí dospělý Francouz připouštěl, že o Marshallově plánu vůbec někdy slyšel, a přitom 64 procent z této jedné třetiny dotázaných prohlásilo, že byl pro jejich zemi ,špatný‘!“ uvádí Judt. Podle něj za názor Francouzů mohla komunistická propaganda dirigovaná z Moskvy.

Francie má evidentně štěstí, že se nachází více na západ než Československo. My jsme Marshallův plán odmítli na příkaz Moskvy a spadli jsme na 40 let do říše nesvobody. Dnes už tam nejsme, ale zřejmě stejně jako Francouzi v padesátých letech až tak moc nevíme, kdo nám s tím pomáhá.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery
šéfredaktor

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte