Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

S odpady plýtváme

27_otazky_kropacek
Ivo Kropáček

Společnost EKO-KOM, která má v Česku na starosti sběr a recyklaci obalů, oznámila, že Češi jsou se svými téměř 45 vytříděnými kilogramy na osobu v Evropě premianti. V unijním srovnání jsou důslednější pouze obyvatelé Belgie. „Obaly ale nejsou všechno, s odpady pořád plýtváme,“ říká Ivo Kropáček, expert na odpadové hospodářství z Hnutí DUHA.

Respekt: Odpovídají ta optimistická čísla realitě?

Ivo Kropáček: EKO-KOM založili velcí výrobci obalů, je to pro ně ekonomicky výhodný model. Firma má monopol, takže dlouhodobě je tu jistý problém s tím, že žádná jiná data než právě od EKO-KOM prostě nemáme. Ale i tak se dá říct, že co se týče obalů – z plastu, skla, papíru či kovu –, tuzemský systém funguje velmi dobře.

R: Takže jsou Češi zruční recyklátoři?

IK: Obaly tvoří jen zhruba třetinu všeho odpadu. Velmi podobnou část odpadů tvoří bioodpad, dohromady je jejich součet osmdesát procent. A právě v bioodpadu jsme naopak podprůměrní a především západ Unie těžko doháníme.

R: Jak to, že si s obaly umíme poradit, a s bioodpadem ne?

IK: Model EKO-KOM není přenositelný – nelze po pěstiteli brambor chtít, aby se podílel na recyklaci bramborových slupek. V Česku je extrémně levné skládkování. Je snazší házet odpad z kuchyně do kontejneru na smíšený odpad a pak to odvézt na skládku nebo spálit. Přitom z kompostování vzniká cenné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte