25A_profimedia
Marine Le Pen • Autor: AFP, Profimedia

Ta informace pro ni nemohla přijít v méně vhodnou dobu. Právě když šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Pen minulý týden před reportéry v Paříži připustila, že její partaj je na mizině, přinesla francouzská média novinku z Ruska, že strana čelí žalobě před moskevským soudem, aby předčasně splatila devět milionů eur, které si tam před třemi lety půjčila.

Zpráva zaujala nejen pokladníka Národní fronty. Právě devítimilionový úvěr od jedné ruské banky se svého času stal nejhmatatelnějším důkazem spojenectví mezi francouzskou krajní pravicí a Vladimirem Putinem. Demonstrativní rozpojení té vazby nyní ukazuje, že po vítězství v amerických prezidentských volbách začínají Rusové taktizovat s volbou francouzské hlavy státu, která bude v dubnu.

Marine je švorc

Národní fronta je dlouhodobě zadlužená. Nedaří se jí přesvědčit úřady o poctivosti svého účetnictví, a tak přichází o většinu státních příspěvků na politickou činnost. I když tedy pro letošní prezidentské a následně parlamentní volby potřebuje na kampaň nejméně dvacet milionů eur, má zatím v pokladně toliko průvan.

Francouzské a jiné západoevropské banky odmítají Národní frontě schválit půjčku, protože si vyhodnotily, že sponzorovat stranu toužící rozbít vnitřní trh i euro je pro ně riskantní byznys. Marine Le Pen tak může na začátku ledna, necelé čtyři měsíce před prvním kolem prezidentských voleb, počítat jen se šesti miliony z fondu jejího otce.

Vyřazuje Rusko slabšího v…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte