49A_foto_zámek Hradec nad Moravicí

Tohle by byla záhada i pro největšího znalce Archy úmluvy Indianu Jonese. Vůbec první zpodobnění anděla dostal – tedy pokud se spoléháme na Bibli – za úkol řemeslník Bezalel, který měl na víko schránky uchovávající desatero božích přikázání přidělat dva cherubíny. Okřídlená stvoření, jimž kniha Genesis přisoudila roli strážců Rajské zahrady s plamennými meči poté, co z ní Bůh vyhnal Evu s Adamem. Bezalel od Mojžíše nedostal žádné přesnější instrukce, snad s výjimkou pokynu, že mají mít roztáhnutá křídla. Přesto moc dobře věděl, jak je vytvořit. Jak to mohl dokázat?

Židé i křesťané se už dva tisíce let shodují na tom, že důvodem byl fakt, že je osobně znal a potkával se s nimi. Bezalelovo svědectví se nám ovšem nedochovalo. Ačkoli dobrodružný příběh smyšleného archeologa Jonese říká něco jiného, archa ze světa navždy zmizela v 6. století před Kristem spolu se Šalomounovým chrámem, který vypálili Babyloňané. S ní se vypařila i odpověď na otázku, jak božské bytosti – stvořené podle Bible ještě před člověkem – vypadají. Všichni umělci po Bezalelovi je portrétovali jen podle vyprávění nebo v lepším případě podle svých vnuknutých vizí. Museli tedy improvizovat.

Stovky z těchto vysněných andělů můžeme právě teď hledat v Muzeu umění Olomouc na výstavě Šumění andělských křídel, která objevně zkoumá fenomén jejich zachycování v evropském výtvarném umění. Nehledě na to, že se během staletí jejich podoba dost proměňovala, anděla v nich každý návštěvník rozpozná hned na…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1703

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte