„Nerada bývám středem pozornosti. Nejsem šťastná, ani když mi přátelé zpívají Happy Birthday,“ před časem vyprávěla vynikající česká slalomářka Šárka Strachová. A nikoho to příliš nepřekvapilo, lyžařka ze země, kde leží sníh stěží dva měsíce v roce, se absolutní světovou špičkou poskládanou ze soupeřek z Alp a jiných velehor proplétala léta celkem tiše, bez velkého humbuku a navzdory všemu.

Lyžování je velká dřina, i když se jezdí z kopce. V televizi je to dost často prosluněná záležitost na vysoustruhovaných sjezdovkách, v praxi mráz, mlha, led, rozbředlá kaše a obrovské modřiny od kloubových tyčí prokládané občas nebezpečnými karamboly. Akrobacie v plné rychlosti na hranici gravitačních zákonů vyžaduje pořádnou porci svalové hmoty. Ani od lyžařek s andělskou tváří byste nechtěli dostat jednu přes ústa.

V Česku se k tomu ještě připojuje nutnost vymyslet, jak se od útlého věku dostat mnoho měsíců v roce na sníh a samozřejmě také za co. Lyžování v Česku, pokud se má dělat na světové úrovni, je vlastně drsný životní styl, v němž je vrozený cit pro sníh zhruba stejně důležitý jako tvrdá palice a ostré lokty.

V případě Šárky Strachové jako by nic z toho ani nikdo nikdy nezahlédl. Tichou připomínkou síly, která se v téhle elegantní ženě skrývá, je skutečnost, že vedle výstupu do absolutní světové špičky zvládla dramatický rozkol s otcem, jenž s ní lyžařským životem putoval od dětství, a nebezpečnou nemoc, která mohla ukončit mnohem více než jen rozjetou kariéru.

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1826

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte