Při jeho otevření padala hodně vzletná slova. Že představivost je nebezpečná, protože odhaluje pravdu. Že máme svět poslouchat ušima svého srdce. Nebo že bychom potřebovali snížit povrchovou rychlost našich životů. Jenže když se na jedno pódium vedle sebe postaví Leoš Válka, Martin Rajniš a Karel Janeček, nějaký ten patos je nutné čekat. Galerista, architekt a mecenáš, díky kterým se nad holešovickým Centrem současného umění DOX od minulé soboty vznáší Gulliver. Multifunkční objekt a socha v jednom, stavební dílo, jež v porevolučním Česku nemá obdoby (foto na str. 59).

Dvaačtyřicet metrů dlouhá vzducholoď vyrobená ze dřeva a oceli se na střeše galerie stavěla od jara. Válka k tomu dlouho odmítal cokoli říct. Jasné bylo jen to, že podle klasického zeppelinovského tvaru půjde o maketu vzdušného korábu. Rovněž se dalo čekat, že podle použitých materiálů a rukopisu bude jejím autorem Rajniš, který obdobnou technikou postavil třeba poštovnu na Sněžce. A taky že o pokrytí pětadvacetimilionového rozpočtu se podělí Válka s Janečkem a dalšími spolumajiteli DOXu (Liborem Winklerem a Václavem Dejčmarem), protože tak to ve své instituci dělají vždycky.

Po vernisážové sobotě je jasné i pozadí celého projektu. Gulliverem si totiž Válka splnil další sen. Po vybudování největší soukromé síně v republice chtěl znovu dokázat, že přes podfinancování zdejší kultury tu lze dělat věci, na které je potřeba nejen spoustu peněz, ale hlavně hodně odvahy. Přišlo mu, že chladnou architekturu DOXu…

I_obalka R52_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka R52_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte