Itálie byla dlouho největší hrozbou pro přežití eura a Evropskou unii. Její HDP na hlavu zůstal stát na úrovni konce devadesátých let. Její pracovní trh je zatuhlý. Její banky jsou plné nevýnosných úvěrů. Stát zatěžuje druhý největší dluh v eurozóně, 133 procent HDP. Kdyby Itálie přestala splácet, byla by na záchranu příliš velká.

A právě proto se vkládají obrovské naděje do mladého premiéra Mattea Renziho. Podle něj je největším skrytým problémem Itálie paralýza jejích institucí, a na 4. prosince proto vyhlásil referendum o změnách ústavy, které odeberou moc regionům a Senát podřídí dolní komoře parlamentu, Poslanecké sněmovně. To, spolu s novým volebním zákonem, který má nejsilnější straně zajistit většinu, by dalo Renzimu sílu k prosazení reforem, které Itálie nezbytně potřebuje, nebo aspoň jak on tvrdí.

Změny, které premiér Renzi připravil, jsou nedemokratické.

Tweetni to

Renzi řekl, že když referendum neuspěje, odstoupí. Investoři a mnohé evropské vlády mají obavy, že rozhodnutí „ne“ udělá z Itálie po brexitu a zvolení Donalda Trumpa „třetí domino“ v rozvracení mezinárodního řádu. A přesto jsou tyto noviny přesvědčeny, že Italové by měli Renziho návrhy odmítnout.

Premiérův dodatek ústavy neřeší hlavní problém, jímž je neochota Itálie k reformám. A nad všemi druhotnými přínosy převažují nevýhody – vedle všech rizik i to, že ve snaze o odstranění nestability, která dala Itálii od roku 1945 pětašedesát vlád, si země vytvoří zvoleného…

I_obalka_R48_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte