Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Nejdražší turek

Jak dostat z Turecka dva české dobrodruhy a dvanáct utopených miliard 

26A_foto_adularya_com
Elektrárna Adularya • Autor: YUNUS_OZKAZANC

Málokde by teď Češi potřebovali protekci tak jako v Turecku – v zemi, kam po Mikuláši vyráží ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za záchranou dvou zatčených Čechů. Možná se na chvíli potká i s prezidentem Erdoğanem, ale nebude to snadná debata.

Do snah o deportaci českého páru obviněného z příslušnosti k zakázaným kurdským milicím se míchá ještě jeden nepříjemný ekonomický problém. Nese orientální jméno Adularya a jde v něm o uhelnou elektrárnu, kterou čeští inženýři budují pro stejnojmennou firmu v pustině 150 kilometrů na východ od Ankary. Původně mělo jít o výstavní kousek českého inženýrství, ovšem teď jej provází kaskáda selhání a hrozba miliardových škod.

Stavba, kterou řídili i financovali Češi, má dva roky zpoždění a nefunguje. Turečtí objednavatelé skončili po letním puči ve vězení. Dodavatelská firma ostravského průmyslníka Jana Světlíka je v insolvenci a začíná zima, jež může některé rozestavěné části poškodit.

Potíž je, že všechny škody platí Češi. Podle analýzy, kterou projednávala minulý týden Sobotkova vláda, hrozí ztráta 12–16 miliard korun přímo ze státního rozpočtu. Při vstřícném chování Turků by ztráty nemusely být tak velké. Z vládního materiálu i z názoru většiny lidí, kteří se kolem případu kdy pohybovali, to ovšem zatím příliš nadějně nevypadá.

Máme správný kotel?

Zakletý příběh začal už za vlády Jana Fischera v roce 2009, kdy česká ekonomika sklouzla v závaznosti na globální krizi do recese a proexportní politika ji měla překonat.…

I_obalka_R48_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte