Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Oslava idejí, ne území

Výročí státnosti nemá být jen vzpomínkou, ale závazkem do budoucna

Oslavy státního svátku 28. října měly letos vypjatější ráz než obvykle. I když se ale povzneseme nad aktuální politické třenice, je třeba si přiznat, že do 28. října je už navždy zakódovaný jeden problém. Kvůli němu bude možná spontánní zájem o tento den postupně uvadat, až se postupně změní v úplnou formalitu. Jak totiž udržet nadšení ze založení státu, který už neexistuje a za nějaký čas si jej už nikdo nebude pamatovat?

Nemusíme být ovšem nutně staromilci, abychom této vize zalitovali. 28. říjen s sebou nese velmi dobré důvody, proč jej slavit. Také však zosobňuje několik horších rysů, z nichž se může každý – bez ohledu na datum narození – poučit.

Víc Němců

28. říjen založil tradici, která by nám měla být v politickém smyslu nejmilejší – tradici české demokracie, svobodného právního státu budujícího poctivé fungující instituce. Obyvatelé Čech a Moravy byli k jejímu naplňování neseni ideály muže, který byl svým politickým myšlením výrazně napřed, a to nejen v rámci Československa. Hlásit se k Masarykově ideji státu zavdává důvod k radosti, jakkoli v ní můžeme najít omyly, jimž se vzhledem k nesmírně složité době dalo jen těžko vyhnout.

Velkou potíží bylo už pojetí státu. Československo vzniklo de iure jako národní stát, přitom ve skutečnosti národním státem nebylo. Žilo v něm šest početných národnostních skupin a jako vzor by se tedy mnohem víc hodil švýcarský národnostní model s nějakým neutrálním názvem, něco na způsob Středoevropské republiky. Obavy z…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2179
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte