Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Střepina z granátu

Jaromír studuje vysokou školu v Brně, odhaduji tak čtvrťák. Jaromír se nějak v jedné chvíli dostal na Ukrajinu – a vrací se tam zas a zas. Jeho práce je neobyčejně prostá.

Jaromír jezdí do oblasti, kde se střílí, na frontu nebo kousek od ní, kamsi k Donbasu. Ráno vstane a koupí dva bochníky chleba starým důchodcům z paneláku, kteří by jinak neměli moc co jíst. Pak zařizuje výměnu pneumatiky pro sanitku, která den předtím najela na střepinu ze šrapnelu. Potom shání léky mladé mamince, jejíž manžel možná zmizel nebo padl.

Když Jaromírovi dojdou peníze, napíše svým kamarádům. Každý mu pošleme na jeho konto nějakou menší či větší částku a je nám jedno, co s těmi penězi Jaromír udělá, protože víme, že za to něco někde obstará potřebným. Jaromír se někdy obtěžuje a pošle nám fotografie na e-mail, většinou se neobtěžuje. Jaromír jezdí na Ukrajinu vždycky ve zkouškovém či po něm a zbývající čas je normální student normální univerzity.

Na celém projektu mě fascinuje ta jednoduchá přímočarost. Nefunguje to přes státní správu, přes neziskovky, charitu, Adru, sekretářky, přes dárcovské DMS, koupi symbolické cihly, odznaku, žlutého kvítku nebo čehokoli, funguje to na lidskou důvěru. Jaromír občas pošle e-mail, že mu došly peníze, a kdo může, tak mu nějaké pošle, tečka. Ano, nelze si ty peníze odvést z daňového základu; co se dá dělat. Tahle neziskovka má ale zase jen jednoho člověka a nula korun dává na nezbytný aparát; dárce ví, že sto procent jeho peněz přijde do správných…

I_obalka_R42_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte