Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Za pár dní se vrátím

Nové informace v případě Jana S., prvního Čecha, který chtěl údajně bojovat za Islámský stát

39-profil
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

První Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu, zůstává i po měsíci ve vazbě. Jak nyní zjistil Respekt, muž neměl žádné kontakty na další radikály. Policie se domnívá, že se do Sýrie vydal na vlastní pěst. A podobně izolovaně se s největší pravděpodobností i radikalizoval: doma u svého počítače, tak jako desítky dalších mladých lidí po Evropě.

V plášti do Gaziantepu

Že se chystá do Sýrie, nikdo z okolí Jana S. (21) nevěděl. Své matce řekl letos v lednu, než odletěl, pouze to, že jede na pár dní pryč na výlet. Ještě týž den nastoupil sám na pražském Letišti Václava Havla na let do tureckého Istanbulu. Letenku si koupil přes internet, s přestupem do příhraničního města Gaziantep, jež leží nedaleko syrské hranice, pár desítek kilometrů od okupovaného města Aleppo, jedné z bašt Islámského státu.

Gaziantep využívají lidé, kteří chtějí odejít do Sýrie, jako místo, kde se lze seznámit s převaděči a buď jejich pomocí, nebo sami přejít na druhou stranu. Jedenapůlmilionové město je jich plné, působí tu ale i turečtí špioni, kteří se mezi ně snaží proniknout a odvádění Evropanů zabránit. Je tu samozřejmě také mnoho syrských uprchlíků. Jan S. ovšem do Gaziantepu nikdy nedoletěl. Při mezipřestupu ho v Istanbulu zadrželi tamní policisté, jimž přišel na první pohled nápadný.

Vzhledem k jeho zjevně evropské tváři je upoutaly neobvykle dlouhé vousy a muslimský plášť, proto u něj byla provedena důkladnější prohlídka. Z přestupní letenky se zjistilo, že se chystá k…

I_obalka_R39_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte