Západní letiště jsou chrámy boha pořádku a racionálního chování. Jejich skleněná a ocelová architektura, pravidelné tvary a dobře značený labyrint cest jsou ztělesněním klidu a ten zase zárukou, že se s vámi letadlo nakonec nerozpleskne na cimprcampr, jak se někde v hloubi duše navzdory statistikám stejně obáváte. O to větší zděšení nastane, když dorazíte do letištní haly a zjistíte, že v ní zavládl dokonalý chaos.

Nedávno se to přihodilo na mezinárodním letišti v Lisabonu, když do stávky vstoupili zaměstnanci soukromých agentur provádějících bezpečnostní prohlídky pasažérů. Zkrátka jednoho rána dorazili cestující (autor tohoto textu mezi nimi) k odbavení a zjistili, že místo dostatečného množství průchodů k letadlům fungují v celém komplexu tři bezpečnostní rámy, před nimiž se vytvořila fronta. Tedy fronta - zástup. Nekonečný zástup, který se na první pohled trochu neuvěřitelně vinul kamsi v protisměru hned za skleněnými vstupními dveřmi. Když pasažér vyrazil hledat jeho konec, zjistil, že se ve skutečnosti jedná pouze o jeden úsek klikatice, jež se na konci haly otáčí o sto osmdesát stupňů a vede podél první řady zase zpátky. Totéž znovu na opačném konci. A pak zase znovu.

Fronta postupovala po centimetrech. Lidé obtížení zavazadly a batolaty zachovávali klidnou, usměvavou tvář. Všechno je jistě pod kontrolou. Po třech zákrutách už jenom klidnou tvář. Určitě je všechno domyšleno a zorganizováno. Když konečně zhruba po hodině absolvovali po krůčkách odbavovací halu,…

I_obalka_R39_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1860

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte