Kultura

Cikán je Cikán

Polská reportérka Lidia Ostałowska se zahraničním tématům nevěnuje. O to víc překvapí, že kniha Cikán je Cikán – druhá, která jí u nás po Akvarelech pro Mengeleho vyšla – vypráví hlavně o rumunských Romech. Vznikla na konci devadesátých let, kdy se součástí polského koloritu stali žebráci z rumunských romských osad. Vydala se za nimi, aby zjistila, proč je pro ně ulice přitažlivější než život doma. A její postřehy poutají dodnes.

Reportérčina spojka se jmenuje Limalo. Chlapík bodrý a světaznalý; v rumunské osadě má chajdu, ve Varšavě prý vilku. V Polsku kradl, aby své lásce koupil prstýnky, pak skončil ve vězení; a zatímco ona si vzala někoho jiného, on teď pomáhá ostatním. Vodou, radou i střechou nad hlavou. Bere Ostałowskou do zatuchlých světnic, kde se děti dusí v dýmu podomácku vyrobených kamen, podává se v lepším případě jedno jídlo denně a hodně se spí. I díky němu se autorka dostane až do temných jeskyní, kde jsou lidé divocí a pokřivení nedostatkem zaháněným nejsprostší pálenkou. Po mnoha reportážích a dokumentech může znít Limalova motivace, proč se otevřít gádžovské novinářce, zastarale. Stačí si ale vzpomenout na nedávné likvidace romských tábořišť ve Francii či v Británii – a příběhy o hledání domova a nuceném kočování dostávají současné kontury. Stále nechtění, stále vyhánění, stále za zdí. Ať už za tou postavenou kdysi v Matiční, nebo za tou, která se tyčí v hlavách většiny.

Z Rumunska autorka pokračuje do Bulharska, na Slovensko i do…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte