Demonstrators take part in a protest aimed at showing London's solidarity with the European Union…
Autor: REUTERS

Když předminulý týden dorazil na francouzskou Riviéru premiér Manuel Valls, předpokládal, že ho bude čekat hrobové ticho. Den předtím rozjezdil osamělý útočník na nábřeží letoviska Nice vypůjčeným náklaďákem dav lidí, který se přišel podívat na ohňostroj. Útok nepřežilo 84 obětí, včetně malých dětí. Premiér se přišel postavit do čela vzdoru a důstojné piety.

V paměti měl jistě loňský listopad, kdy se po ještě rozsáhlejších atentátech Francouzi na ulicích Paříže soustrastně objímali a ujišťovali o své sounáležitosti. Všichni jako by tehdy byli na jedné lodi. Bezprostředně po podzimních útocích byl zveřejněn průzkum, podle nějž 70 procent Francouzů odmítalo tvrzení, že každý muslim představuje potenciální nebezpečí. Pařížské útoky nebyly první, země ale vzdorovala.

Premiér Valls evidentně předpokládal, že jeho spoluobčané opět zatnou zuby a prokážou odhodlání. „S teroristickými útoky se budeme muset naučit žít,“ prohlásil v hodinách bezprostředně po tragédii. Jenže letos v létě se cosi změnilo a ministerského předsedu čekal na nábřeží úplně jiný dav.

Pískot se začal ozývat ještě dříve, než dozněla Marseillaisa. Pak se přidalo bučení. „Demise, demise!“ skandovali lidé, kteří přišli uctít památku zavražděných. „Vrahu!“ ozývalo se volání adresované hlavě francouzské vlády. „Stala se z nás lovná zvěř,“ zapisovala si slova shromážděných reportérka francouzského týdeníku Le Point Beatrice Parrino. „To oni můžou za to, že si sem může každý přijít a zabíjet,“ padalo na adresu…

I_obalka_R30_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte