Věřte mi – nechcete se cítit tak jako já onoho rána 24. června. Mí krajané odhlasovali brexit. Což znamená, že ztratím unijní občanství. Ztratím i onu jednoduchost, s níž jsem mohl žít a pracovat tady v Česku. Ale ztratím ještě mnohem, mnohem víc. Podstatnou část svého dosavadního života jsem strávil s EU. Učil jsem (se) o ní, zkoumal ji, pracoval pro ni. Brexit znamená, že v tom nebudu moci pokračovat – alespoň tedy ne tak jako dosud. Už nebudu moci přispívat k tomuhle integračnímu projektu, který je unikátním garantem míru, prosperity a liberálních hodnot v Evropě.

Ale to není všechno. Vždycky jsem si dosyta užíval unijních ideálů a benefitů. Svobodně jsem překračoval hranice, setkával se s lidmi z celého kontinentu, stěhoval se za prací do různých zemí. Výsledkem je i to, že jsem potkal úžasnou Češku, která je dnes mojí manželkou, a žiju s ní v Praze. Když jsme byli malí, něco takového bylo nepředstavitelné. Žili jsme přece každý na jiné straně železné opony. Dnes jsou manželství jako to naše v Evropské unii naprosto běžná. Načež přijde brexit. Jako by i někdo trhl kobercem pod mýma nohama.

Hned po hlasování jsme doma začali probírat možnost, že bych požádal o české občanství. Vzhledem k tomu, že tu mám rodinu, že pracuji pro českou instituci, platím tady daně, přispívám do veřejné debaty a učím se jazyk, je snad taková možnost reálná. Nicméně v našich debatách zazněla i jedna nevyhnutelná otázka: Co když bude czexit? Co se ještě před pár týdny mohlo zdát přitažené…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte