People react during a referendum results party at the Lexington pub in London.
Pragmaticky do neznáma. • Autor: New York Times, Profimedia

 

Referenda se na rozdíl od demokratických voleb pravidelně neopakují, jejich výsledky mají příchuť nezvratného rozhodnutí. Reakce tomu odpovídají. Podle pozoruhodného výzkumu britské The London School of Economics se po ohlášeném vítězství stoupenců brexitu 32 procent obyvatel Spojeného království rozplakalo nebo se jim alespoň draly slzy do očí. Mladí lidé, kteří téměř ze tří čtvrtin toužili po setrvání v EU, reagovali ještě emotivněji, slzy se koulely po tváři bezmála polovině (47 procentům) z nich. Před dvěma týdny se zkrátka zdálo, že Británie ostrým řezem opouští Evropu. S odstupem víme, že situace je zamotanější.

Samé lichotky

V Británii se toho za dva týdny seběhlo skutečně hodně. Hned po hlasování se ukázalo, že hlavní protagonisté kampaně za odchod z EU nepočítali s vítězstvím a vůbec nepřemýšleli o tom, že budou věci s ním spojené řešit. Politická či novinářská kariéra postavená na pomlouvání Bruselu je jedna věc, skutečný odchod z EU pak něco úplně jiného. Popelavé a bezradné tváře Borise Johnsona a Michaela Govea, kteří s první tiskovkou po vítězství čekali 12 hodin, se během pár dní proměnily v symbol politického cynismu. Bývalý londýnský starosta si zažil scény, kdy mu obyvatelé jeho města bušili do auta s výkřiky „zrádce“ a „špíno“ a z vysoké politické hry se stáhl pouhých několik dní od vítězství. Gove, který svého spojence Johnsona už pár dní po referendu veřejně označil za nekompetentního, vypadl z boje o post britského premiéra, v…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1728

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte