Ne, to není dystopická úvaha nad budoucností Evropské unie po dalších evropských volbách v roce 2019. Jen připomenutí, co znamená demokratická politika a kde začíná populismus.

Pouhý den po referendu o setrvání Spojeného království v EU začali předsedové dvou klíčových unijních institucí tlačit na co nejrychlejší spuštění procesu vystoupení Británie. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz konzultoval s právníky, zda lze tento proces zahájit i bez formálního oznámení ze strany britské vlády, se kterým počítá text Smlouvy o EU. A Jean-Claude Juncker se hned na prvním jednání Evropského parlamentu podivoval nad přítomností poslanců zvolených ve Spojeném království – a pro jistotu ignoroval angličtinu jako jeden z pracovních jazyků. „Britský lid promluvil“ – a to je pro tyto „demokraty“ zjevně konec debaty.

Demokratická politika je však mnohem víc než hlas lidu v referendu – což ovšem populisté rádi ignorují. „Hlas lidu“ je pouhou fikcí, poněvadž je vždy otevřen další interpretaci a závisí i na tom, jak se zeptáme (hlasujeme o „setrvání v EU“, anebo o „vystoupení“?).

Názorně to předvedl Boris Johnson, jeden z (už padlých) vůdců kampaně za brexit, který se ve svém prvním vyjádření po referendu snažil argumentovat, že hlas voličů nebyl hlasem proti imigraci – snad aby se mu snáze vyjednával přístup k jednotnému trhu, který je na připuštění imigrace závislý.

„Hlas lidu“ je v demokracii vždy moderován prostřednictvím politických konvencí, ústavních…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte