Temple of the Sacred Tooth Relic (Temple of the Tooth, Sri Dalada Maligawa) in Kandy, UNESCO World…
Autor: Profimedia, Zuma Press - Archive

V šest ráno už je téměř půlka města na nohou. Ti, kteří ještě spí, jsou buzeni troubením aut z ulice. A že je ho tu pořádně slyšet. Z okna hostelu jsou pak vidět lidé, jak se chystají na trhy nebo na modlitby. Srí Lanka je velmi tolerantní směs všech čtyř hlavních náboženství. Hned vedle chrámu Buddhova zubu stojí kostel svatého Pavla. Po cestě hlavní ulicí pak visí reklamy například na oblečení: „Elegant ramadhan“ a v autobusech blikají podobizny hinduistických bohů.

Zbloudilý turista si ale může vybírat u náboženských organizací i ubytování. Například Kandy muslim hotel nabízí po celý rok jak restauraci, tak pokoje poblíž největší srílanské buddhistické památky. Ti, kdo se cítí na jiné náboženství, mohou navštívit ubytovnu, o kterou pečují místní mniši. Je nedaleko jezera a po chodbách se plazí želvy, o něž se místní mniši starají.

„Nedá se říct, že by sem chodili jen věřící, je tu i hodně lidí, kteří to chtějí zkusit, protože máme dobré hodnocení na TripAdvisoru,“ říká mnich Tharindu, jenž v ubytovně pracuje už deset let. Od začátku sem chodili spíše hosté praktikující buddhismus, to se po několika letech lehce změnilo, když se země po skončení občanské války ještě více otevřela turismu. Podobné to mají i místní hinduistické restaurace nebo křesťanské školy.

Do Kandy se jezdí především kvůli chrámu zasvěcenému Buddhovu zubu. Ten je uprostřed chrámu, kde se každé ráno a každý večer koná rituál, při němž místní tančí doslova s plameny. Na největší buddhistickou…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte