65_priloha
ilustrace Jorge González

Úvod

Přišla jsem o levé oko, když mi bylo třináct.

Moje matka zemřela na rakovinu vaječníků během tří a půl měsíce, když mi bylo třicet osm.

Před nedávnem jsem se rozvedla. Bylo by asi pěkně nabubřelé říct, že se ode mě manžel vzdálil kvůli literatuře, protože se ví, že muži většinou nemají rádi ženy, které píšou. Tvrdí to Marguerite Duras ve své knize Psát. Ale ne, on mě dlouhá léta miloval stejně jako já jeho a žili jsme jeden pro druhého. Nicméně když jsme přestávali dostávat to, co se očekává, bylo to jako skryté vlnobití, které potápělo naši bárku. Bylo to tehdy, když se mezi nás vklínila ona další láska, láska k psaní.

Krátce po úplném potopení jsem měla románek. Hledala jsem v té náruči útěchu, protože se mi na mamografu ukázaly dvě skvrny a protože díky náklonnosti onoho muže (vstřícnost, kterou jsem si nejdříve vykládala jako lásku) jsem se cítila výjimečná. Poháněla mě touha zahnat strach, potřeba rychle utišit zklamání, nutkání usměrnit vztek a porušit pravidla. A láska, protože se často zamilovávám do svých snů, žízním po motýlcích, nevím, jestli je to srozumitelné. Momentálně se skvrny nezvětšují. Onen vztah se taky dál nerozvíjel.

Skoro před rokem jsem dala výpověď v práci. Už to nebylo moje místo. Poprvé v životě jsem spisovatelkou na plný úvazek. Živím se různými akcemi a objednávkami.

Když to říkám, zdá se, jako bych si tohle léto vyvrhla vnitřnosti: rozešla jsem se s M. Teď zápasím s následky. Někdy se divím, že žiju docela…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte