nos

Všechny smysly jsou si rovny, ale některé jsou si rovnější, dalo by se říct. Protože – kdo nějak zvlášť prožívá svůj čich?

Vědci dlouho tvrdili, že příroda druh homo sapiens vybavila ve srovnání s ostatními savci vcelku slabými detektory pachů a vůní. Máme jen zhruba čtyři sta různých receptorů pro rozlišování čichových podnětů, takový pes jich využívá dvoj- a krysa dokonce trojnásobek. O druhořadé roli, kterou náš nos hraje, svědčí nejlépe fakt, že ztráta čichu je považována za podstatně menší tragédii než oslepnutí nebo ohluchnutí. A čich také dlouho nijak zvlášť nezajímal vědce. Až nové výzkumy ukazují, že v našich životech hraje mnohem významnější roli, než se zdálo.

Nos jako svědek

Tým švédského experimentálního psychologa Matse Olssona letos na jaře zjistil, že čich se dá dobře použít k identifikaci pachatelů trestných činů. Může se to hodit – při mnoha z nich, jako je noční útok nebo přepadení zezadu, totiž oběť agresora pořádně nevidí, zato ho cítí. Při švédském pokusu dokázali figuranti rozpoznat pokusného zlosyna mezi ostatními podle zápachu trička se 70procentní přesností, což je úspěšnost srovnatelná s běžnou vizuální identifikací. (Jedinou nevýhodou bylo, že „čichová paměť“ fungovala přesně zhruba do týdne, pak se výrazně horšila.)

Čich je na rozdíl od ostatních smyslů přímo propojen s mozkovými centry emocí a paměti, proto vzpomínky vyvolané vůněmi bývají mnohem intenzivnější. A za vcelku přesný výsledek Olssonova pokusu může zřejmě také fakt,…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1547

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte