22-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Vítězství Alexandera Van der Bellena v rakouských prezidentských volbách poskytlo nějaký čas nejen našim jižním sousedům, ale i celé Evropě k odvrácení hrozby, že ji ovládnou radikální populisté zprava i zleva. A pokud koncem června prohrají v referendu zastánci odchodu Británie z EU, bude toho času relativně dost na to, aby obhájci liberální demokracie a evropské integrace našli odpověď na to, jak tyto pilíře evropského poválečného míru ubránit.

Ukazuje se, že tou obranou nemůže být surfování na stejné vlně s populisty, jak se o to pokusil bývalý rakouský kancléř a sociální demokrat Werner Faymann, když v posledních měsících začal zavírat hranice před uprchlíky, čímž však jen posílil pravicové radikály. Podobnou zkušenost udělalo nedávno Slovensko, když premiér Robert Fico založil volební kampaň na útocích proti muslimským uprchlíkům, ale voliče tím jen nahnal do náruče extrémní pravice.

Uprchlíci jako metafora

Důležitý je totiž fakt, že současná vlna populismu má hlubší příčiny, než jsou uprchlíci. Její energie pochází z obav mnoha lidí, jež ale nemají přesné kontury, a imigranti proto fungují v jejich mysli spíše jako pouhá metafora – jako zosobnění sil, které je přesahují, vstupují nezadržitelně do jejich životů a budí hrůzu.

V Rakousku a Německu jsou to muslimové, jejichž náboženství je podle tamních populistů údajně neslučitelné s demokracií; ve Velké Británii jsou zase hlavním argumentem zastánců odchodu země z EU přistěhovalci z Polska, Rumunska,…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte