Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Kouzlo dočasnosti

Čím zaujala sociální síť Snapchat dospívající a proč jí rodiče nerozumí

Celebrity Sightings In Los Angeles - January 07, 2016
Hvězda Snapchatu DJ khaled v obležení svých fanoušků. • Autor: GC Images

Je možné vytvořit úspěšnou internetovou službu na předpokladu, že bude větší část lidí odrazovat? Pětadvacetiletý Evan Spiegel dokazuje, že ano. Dostal nápad na komunikační síť navrženou tak, aby jí rodiče nerozuměli a nemohli tak kontrolovat své děti – a stal se dolarovým miliardářem.

Řeč je o Snapchatu, mobilní aplikaci pro sdílení fotek a videí a zároveň nejrychleji rostoucí sociální síti na světě. Účel je prostý: vzájemně si posílat momentky z každodenního života, třeba otrávený obličej z cesty do školy s popiskem „zase v zácpě“, které se téměř okamžitě po doručení samy smažou.

Možná vám to připadá nesmyslné nebo zbytečné. Jenže služba cílí na teenagery narozené kolem roku 2000 a ti to vidí jinak. V Česku používá Snapchat téměř třetina populace ve věku mezi 15 a 24 lety, celkově na něm má účet přes 300 tisíc Čechů.

Údiv starší generace nevychází jen z dojmu, že služba není nic než snůška vizuálních banalit. Snapchat je také záměrně komplikovaný: po prvním otevření se zobrazí jen minimální nápověda a při každém dalším rovnou obrazovka fotoaparátu s minimem ovládacích prvků. Pokud nepatříte mezi zasvěcené, cítíte se ztraceni. Své přátele – nebo děti – na Snapchatu bez znalosti jejich přezdívky nenajdete.

Nebýt sama v dešti

Mladá generace se přesouvá od počítačů k mobilním telefonům, zároveň však jeví vzrůstající nechuť „vyťukávat“ na nich text. Jednodušší a rychlejší alternativou jsou pro ni fotografie a videa. Snapchat z toho těží a jeho obliba zároveň…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte