Z archivů Agrofertu se ztratily dokumenty, které by mohly vyjevit pravdu o tom, kdo vlastnil rezidenci Čapí hnízdo v době podání žádosti o dotaci padesáti milionů z fondů EU. Konstatoval to auditní odbor podřízený ministru financí Andreji Babišovi, a jak dodávají sami auditoři, „zvyšuje to podezření, že Agrofert byl jednou hospodářskou entitou s Čapím hnízdem“. Jinými slovy, zvyšuje se podezření, že jejich šéf podváděl.

Ztráta dokumentů sice policejní vyšetřování zřejmě příliš neohrozí, nicméně v normální zemi by se ministr po zveřejnění informace, že zašantročil důležité důkazy, musel z funkce poroučet. Jenže jsme v Česku, a tak si musíme přiznat trapnost, do níž nás tahle situace uvádí.

To ne já, to děti

Trapné je, že Andrej Babiš před dvěma měsíci při vysvětlování „problému Čapí hnízdo“ ve sněmovně zatáhl do nebezpečné hry své děti. Prý to byly ony, kdo vlastnil těch klíčových dvacet kusů anonymních akcií Čapího hnízda v roce 2008, kdy byla podána žádost o dotaci. Existuje silné podezření, že tato malá firma byla v tom čase ve skutečnosti tajnou součástí Agrofertu, který na dotaci nárok neměl. Andrej Babiš zřejmě musel vědět už ve chvíli, kdy své děti do celé kauzy vtahoval, že bude nutné zlikvidovat (nebo nenajít) zápisy z valných hromad, jež by prozradily skutečného vlastníka Čapího hnízda.

Ztráta dokumentů je v Česku už léta nejčastější a nejtrapnější výmluvou menších i větších podvodníků, když se o jejich podnikání začne zajímat policie. Mizejí…

I_obalka_R21_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte