Má být místo ve školce služba garantovaná státem? Do zajímavého sporu, kde se vláda a parlament nedávno přiklonily ke kladné odpovědi a schválily příslušný zákon, vstoupil nyní prezident. Vyhověl Svazu měst a obcí ČR a zákon vetoval. Reprezentanti svazu pak vysvětlili, v čem vidí problém: města prý nezvládnou splnit požadavek, aby byla místa garantovaná od roku 2020 už pro dvouleté děti. Školkám chybí potřebné zařízení, třeba přebalovací pulty, a slibovaným státním dotacím, které mají vše potřebné zajistit, zástupci měst nevěří. Spor se tak vrací do parlamentu a lidových debat.

Starší muži a mladé ženy

Abychom se v něm lépe zorientovali, připomeňme si několik věcí. Rozšiřovat rozsah státních služeb je výsadou moderních evropských států, v nichž se příjemně žije. Vláda zákonem dává najevo, že mezi ně také chceme patřit.

Nedostatek přebalovacích pultů je sice vážná věc, shrnout hlínu, dovézt kamení, písek a nový asfalt dá ovšem taky práci, a přesto stát staví asfaltovou silnici i do té nejposlednější vesnice.

O nároku na školku se občas mluví jako o socialistickém nesmyslu. V čem je ale víc socialistický než nárok na dotovanou veřejnou dopravu, což je věc, již tady v principu nezpochybnila po listopadu 1989 žádná relevantní politická strana?

Nárok na školky pro rodiny, které je potřebují, má logiku z několika důvodů. Vzdělání dětí je prvořadým veřejným zájmem a každá soudná rodina začíná v jeho naplňování od raného věku. Je tedy logické, aby stát, jehož…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte