Donald Trump je v očích svých sympatizantů především úspěšným podnikatelem, proto je příliš netrápí jeho politické názory, hulvátská rétorika a chování. Je to prostě velký šéf, který dá věci do pořádku. Nikdo tomu nevěří víc než samotný Trump, jenž tvrdí, že zkušenosti ze světa byznysu mu pro zvládnutí prezidentské funkce bohatě stačí. „Myslím, že zvládnout velký byznys je vlastně těžší,“ řekl loni.

O Trumpově podnikatelských úspěších se vede jistá debata. Zdědil slušné jmění po svém otci a podle některých propočtů by byl dnes bohatší, kdyby tyto peníze investoval do akcií. Nejvíc se mu daří hrát úspěšného byznysmena ve vlastní televizní show The Apprentice (Učedník).

Je však třeba uznat aspoň to, že Trump hrozivě vyniká v marketingu. Podařilo se mu vytvořit ze svého jména značku tak, jako se povedlo jen nemnoha jiným. Skutečný problém ale je ten, že talent pro podnikání může být irelevantní, protože byznys je něco úplně jiného než vládnutí. Prezidenti v moderních dějinách, kteří toho dosáhli nejvíc – Franklin Roosevelt, Lyndon Johnson a Ronald Reagan –, nepatřili do světa byznysu. Někteří, již měli zkušenosti s podnikáním, jako George W. Bush a Herbert Hoover, dopadli v Bílém domě mnohem hůř.

Omezená moc

Neexistuje jasný model. Jeden z mála úspěšných šéfů v byznysu, který ve Washingtonu uspěl, je Robert Rubin. Tento bývalý šéf Goldman Sachs působil v Bílém domě jako hlavní ekonomický poradce a později jako ministr financí za éry Billa Clintona. Ve…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte