Ústup republikánů začal. Ještě nedávno označovala republikánská elita Donalda Trumpa za nepřijatelného, nekonzervativního a nebezpečného demagoga, teď se ale zdá, že se s tímto mužem vítězícím v primárkách smiřuje. Úvodníky deníku The Wall Street Journal o něm celé měsíce psaly jako o čachráři a katastrofě a varovaly, že „pokud se Donald Trump stane hlasem konzervativců, konzervativismus se zhroutí spolu s ním“. Jenže minulý týden již úvodník republikány vybízí, aby se pokusili „zkoumat pana Trumpa, zda by mohl začít jednat jako prezident (…) a především se rozhodnout, kdo by mohl zabránit, aby prezidentskou funkci znovu obsadila levice“.

I Karl Rove strávil celé měsíce tím, že Trumpovi nadával do „kompletních idiotů“, vypočítával jeho chyby a selhání a předpovídal, že pokud on bude nominován na kandidáta, republikáni ztratí Bílý dům i Senát a jejich většina v Kongresu se „dramaticky“ zmenší. Jenže také Rove minulý týden změnil tón a nabídl lídrovi primárek pár vřelých a přátelských rad pro „zlepšení šancí“.

Marco Rubio nazýval Trumpa „falešným hercem“, jehož „myšlenky postrádají obsah“, který ve svém byznysu zneužíval „pracující lid“, pokouší se „přiživovat na lidském strachu“ a jeho kampaň vybízí k násilí. Jenže, jak říká, „v tomto okamžiku“ je připraven podpořit kohokoli, kdo se stane nominantem republikánů. Totéž jsou připraveni udělat John McCain i Paul Ryan, který proti zvyklostem třikrát zasáhl do Trumpovy kampaně a káral ho za jeho rétoriku. Dokonce i Lindsey…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte