Russian President Putin watches honor guards passing by as he attends a wreath laying ceremony to…
Vladimir Putin • Autor: REUTERS

Nadšené davy mávaly ruskými vlajkami. Pilotům, kteří se vraceli domů, nabízely ženy v tradičních krojích čerstvě upečený chléb. Podle televizních záběrů to vypadalo, že Putin dosáhl v Sýrii slavného vítězství. Po jeho nečekaném prohlášení, že syrské tažení končí, požaduje Putin uznání – palba byla zastavena a mírové rozhovory začaly. Pochlubil se svými silami a bez ohledu na životy civilistů zachránil režim svého spojence Bašára Asada (přestože se Asad může ukázat jako postradatelný). Ze syrských uprchlíků, kteří se rozptýlili mezi jeho nepřátele v Evropské unii, udělal svou zbraň. A vyzrál na Baracka Obamu, který stále nedokáže pochopit obludnost syrské občanské války i hrozbu, kterou představuje pro americké spojence na Blízkém východě a v Evropě.

Když se však podíváme lépe, je zřejmé, že ruské vítězství zní dosti dutě. Islámský stát zůstává. Mír je křehký. Dokonce i optimisté pochybují, že by diplomacie v Ženevě mohla uspět. Ruský prezident vytvořil vzrušující válečné obrazy proto, aby svým zneklidněným občanům ukázal, že jejich churavějící země je znovu velmocí – nejdříve na Ukrajině a nedávno na obloze nad Aleppem. Hlavní otázka, na kterou si musí Západ odpovědět, zní: kde Putin svoje drama zinscenuje příště?

Učinit Rusko znovu velkým

Putinovo Rusko je mnohem zranitelnější, než jak ho ruský prezident prezentuje. Ekonomice se nedaří. Vzestup cen ropy po roce 2000, kdy se Putin stal prezidentem poprvé, mu z exportu poskytl o 1,1 bilionu dolarů víc, a mohl…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte