IRAN-TEHRAN-ELECTION
Volby zlom nepřinesly. (Teherán) • Autor: Eyevine, Profimedia

Duchovní zavrhovali kandidáty, ale lid zavrhnout nemohli. Fronty před volebními místnostmi byly leckdy tak dlouhé, že íránská volební komise pětkrát odložila jejich uzavření. Sekulární Íránci s růžovými vlasy čekali, aby mohli hlasovat proti mulláhům. Když se jeden pánovitý politik, zastánce tvrdé linie, pokusil frontu předběhnout, lidé ho zahnali na konec.

Obyvatelé teheránské čtvrti Džamarán, tam, kde ajatolláh Chomejní kdysi spílal západním satanům, nadšeně vítali architekty íránského sbližování se Západem, když přicházeli volit. Ministr zahraničí Muhammad Zaríf, který vyjednal jadernou dohodu, se dočkal zdvořilého potlesku. Bývalého prezidenta Muhammada Chátamího, navzdory zákazu vstupu do státních médií asi nejoblíbenějšího íránského politika, vítaly ovace jako hrdinu.

Volební účast v chudších a konzervativnějších čtvrtích na jihu Teheránu byla mnohem slabší. Na severu museli voliči čekat celé hodiny, ale na jihu měli odvoleno za několik minut. Některé mešity sloužily jako volební místnosti a organizátoři se tam snažili sešikovat svá stáda. Ke vstupům vyvěšovali plakáty, které se posmívaly americkému prezidentovi, a z reproduktorů vyhrávaly nacionalistické písně.

Rada dohlížitelů, těleso plné stoupenců nejvyššího duchovního vůdce, se ze všech sil snažila výsledek voleb ovlivnit už předem. Nejreformnějším kandidátům znemožnila ucházet se o zvolení do Madžlisu, parlamentu, i do Rady expertů, což je sbor šíitských kněží, kteří vybírají nejvyššího duchovního vůdce.…

I_obalka__R10_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R10_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte