Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Past na učitele

Za problémy kolem největší soukromé univerzity je příběh ukázkového selhání českého státu

Bylo to jediné místo, kde se dalo požadavek státu splnit. (Sídlo UJAK)
Bylo to jediné místo, kde se dalo požadavek státu splnit. (Sídlo UJAK) • Autor: Matěj Stránský

Stát kritizuje soukromou Univerzitu Jana Amose Komenského (UJAK) za to, že je přeplněná. Akreditační komise „zavřela“ dva z celkem šesti magisterských oborů, speciální pedagogiku a speciální pedagogiku – učitelství. Vyčítá jí, že na vedoucího diplomové práce připadá příliš mnoho studentů, na škole učí hodně externistů, není jasné, kam a zda chodí studenti na povinnou praxi. Média zároveň informují, jak moc peněz rektor a majitel této instituce Luboš Chaloupka vydělal. Jenže o to teď vůbec nejde. Problém je totiž na straně eráru. Český stát studenty – téměř výhradně z řad učitelů, jimž chybí formální vzdělání – na školu nahnal. A teď, když akce skončila, není nikdo schopen odhadnout, co bude s víc než sedmi stovkami lidí, kteří věnovali na studium své úspory a jimž scházelo k titulu magistra pár měsíců. Jasné ale je, že bez titulu přijdou o práci.

Šest let

Eva Čáchová (52) má za sebou vcelku perných šest let. Zákon o pedagogických pracovnících jí uložil, aby si doplnila vzdělání, a ona se mu snažila vyhovět, jak nejlépe to šlo. Stálo ji to hodně času a sil. Učí už 34 let na základní škole v Rumburku němčinu a chemii a patří k oblíbeným kantorkám. Možná i proto, že je ochotná sama se něco nového učit. Nastoupila sem hned po gymnáziu, začala si dálkově dodělávat učitelství prvního stupně, jenže pak se jí narodily děti a z ústecké pedagogické fakulty odešla. Z němčiny má státnici, chemii se naučila sama, za pomoci vysokoškolských skript a konzultací u kolegyně z…

I_obal_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte