okem ekonoma
okem ekonoma • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Japonská ekonomika se potýká s řadou problémů: dvacet let bojuje s deflací a stagnací, obyvatelstvo stárne a po katastrofě jaderné elektrárny ve Fukušimě musí země dovážet více fosilních paliv, což při oslabení jenu vyvolalo nepříjemný propad v obchodní bilanci, kdy dovoz převýšil export.

Japonsko přesto zůstává formálně třetí největší světovou ekonomikou (za USA a Čínou) a také při přepočtu HDP na paritu kupní síly je na solidním čtvrtém místě. I proto je stále velmi zajímavým partnerem pro světový byznys a není divu, že v Tokiu si delegace z Washingtonu a Bruselu obrazně řečeno podávají dveře. Zejména teď, kdy se vyjednává o Transpacifickém obchodním partnerství (TPP).

Evropská unie v polovině září absolvovala s Japonskem už dvanácté kolo rozhovorů a japonský premiér Šinzó Abe opakovaně říká, že jeho cílem je dokončit jednání o ekonomickém partnerství s Evropou do konce tohoto roku.

Nicméně v samotné EU se téměř výhradně debatuje o jiné dohodě – TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) s USA. Rychlé dojednání dohody s Japonskem by přitom mohlo Evropské unii vylepšit pozici pro jednání s ostatními hráči světového obchodu, včetně USA.

Já na bráchu

Problém je, že Japonsko není lehký partner a doposud se soustředilo spíše na své okolí, tedy státy jihovýchodní Asie a státy na pobřeží Pacifiku včetně Austrálie, Chile, Peru a Mexika. Jedinou výjimkou je dohoda o volném obchodu se Švýcarskem, kterou Japonsko uzavřelo v roce 2009.

Jablkem…

I_obal_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte