Spojovat filmy a zábavní parky napadlo poprvé Walta Disneyho v padesátých letech; v éře, kdy se zrodilo to, čemu dnes říkáme konzumní společnost. Disneyland je spolu s McDonald’s chápán jako symbol globalizace, druh reprodukovatelné a zároveň dobyvačné kultury. Žádná originalita, jen známé a stejně dělané věci, vítězství jisté umělosti nad čímkoli spontánně přirozeným. Místo, kde se vše mění v tovární linku a návštěvníkům se líbí být symbolicky posunováni po pásu. Zpráva, že se v Japonsku otevře nový zábavní park tematicky zpracovávající známé hity, by tak byla nepřekvapivá – kdyby se ovšem jednalo o repliku hollywoodského parku s Piráty z Karibiku nebo parku, v němž by byla hlavní atrakcí domácí Godzilla.  Ovšem tentokrát jde o park, za nímž stojí animátorské studio Ghibli a legendární tvůrce Hajao Mijazaki. Čtyřiasedmdesátiletý muž, jehož filmy jsou v Japonsku navštěvovanější než Titanic nebo Harry Potter, a přitom si zachovávají velmi jemnou, lehce melancholickou a hodně zenovou poetiku. Dnes jeho tvorbu znají i české děti a mohou vyrůstat na titulech jako Naušika z Větrného údolí,Můj soused Totoro,Doručovací služba čarodějky Kiki nebo Ponyo z útesu nad mořem.

Park, jenž má být hotový příští rok, by měl být stejně poetický a magický jako Mijazakiho filmy a nepodobat se ničemu dalšímu. Už jen název Les, kam se vrací vítr!  Žádný Ghibliland nebo Totoroland. Sídlit bude na osamělém mořském ostrově porostlém lesem,…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte