Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Až budou historici za pár desítek let hledat zlomový moment, kdy si raná digitální společnost uvědomila, že na internetu není bezpečno, dost možná se jím stane právě srpen 2015. Hudební pirátství, krádeže kreditních karet, aféra WikiLeaks, špehování NSA nebo vlna kyberšikany byly jistě významné milníky. Ukradená databáze návštěvníků seznamky pro nevěrníky Ashley Madison ale pravděpodobně na světě zabolí víc lidí a citelněji. A nejen kvůli tomu, že se služba prezentovala jako bezpečná a diskrétní.

Rychleji a digitálně

E-maily více než 37 milionů uživatelů Ashley Madison dnes lze celkem snadno najít na internetu. Ukradla a zveřejnila je dosud neznámá skupina hackerů, patří lidem z celého světa a ke snadnému listování seznamem na síti ihned vznikl jednoduchý vyhledávač. Je téměř jisté, že mezi jmény záletníků najdeme nejen hezkou řádku spořádaných manželů a otců, ale také známé veřejné osobnosti a politiky.

Hackeři, kteří databázi zveřejnili, svůj čin chápou jako misi.

Tweetni to

V médiích se teď vede debata o tom, zda únik databáze dokládá, že se instituce manželství přežila a je třeba nově definovat pravidla partnerského soužití. Střízlivě viděno nám však demaskování Ashley Madison neříká o milostném životě nic nového. Je překvapující, že se 37 milionů pozemšťanů registrovalo na globální záletnické seznamce? Vzhledem k tomu, že k manželské nevěře se v průzkumech přiznává 20–40 procent lidí, ani ne. Staří proutníci pouze využili nový kanál, jejž považovali za rychlý a bezpečný.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte