volba primatora Tomase Hudecka
Pak jsme si sedli do auta... (Karel Březina) • Autor: Milan Jaroš

Dalo by se říct, že před čtyřmi lety měl nynější asistent předsedy ČSSD a sociálnědemokratický zastupitel pražského magistrátu Karel Březina štěstí v neštěstí. Stál totiž před soudem a hrozily mu až dva roky vězení za to, že zatajil svoje angažmá ve dvou zkrachovalých firmách a nechal se pak zvolit do dozorčí rady další společnosti, což se podle zákona nesmí. Dobrá karta ale byla, že se jeho případ tehdy dostal na stůl soudce z Prahy 2 Ondřeje Havlína, který ho obžaloby během pár stání překvapivě zcela zprostil. Štěstí však nakonec nebylo zcela trvalé. Loni totiž Březina za obdobnou věc dostal od jiného soudu podmínku a nyní se ještě ukazuje, že se soudcem Havlínem asi ani u prvního soudu nemuselo být vše zcela košer.

Smůla politika totiž je, že rok po Havlínově osvobozujícím verdiktu začala soudce kvůli podezření, že bere úplatky za ohýbání některých svých případů, odposlouchávat a monitorovat policie. A ta vedle řady důkazů o Havlínově korupci při řešení kauz dopravních nehod a řízení v opilosti, za niž byl minulý týden odsouzen zatím nepravomocně na 6,5 roku do vězení, přitom zaznamenala i soudcovo vyprávění, kterak to vlastně bylo s Březinovým zprošťujícím rozsudkem.

Kauza Havlín je důležitější než Rath

Týdeník Respekt 32
Týdeník Respekt 32 • Autor: Respekt
Havlín podle informací Respektu svému známému ve své kanceláři, kde měl prostorové odposlechy, líčil, že Březinu mu dva dny před procesem v roce 2011 přivezl jeho kamarád Jan Harangozzo, kontroverzní podnikatel, který mimochodem dříve figuroval v kauze zatím nepravomocně odsouzeného úplatného soudce Berky. Havlín si pak s Březinou údajně sedl do auta a řekl mu, jak to u soudu s ním bude probíhat. Udělám to a to a to, vyprávěl Havlín. Kouzelné „to“ bylo, že ho zprostí viny, protože Březina uvěřil pochybnému právnímu posudku, že účast ve zkrachovalých firmách vlastně není na překážku pro další funkce v jiné společnosti, a že tedy jednal neúmyslně.

Havlín se také pochlubil, že jeho rozsudek byl tak dobře udělaný, že s tím nehnul ani odvolací soud. Politik, který byl tehdy náměstkem pražského primátora, mu měl podle soudcova povídání v jednu chvíli nabízet za zprošťující rozsudek údajně i peníze, ty ale soudce nechtěl. Prý ať spíš Březina pomůže Harangozzovi a jeho obchodnímu partnerovi Františkovi Janů, kteří ho s ním dali dohromady, protože asi budou něco potřebovat kolem územního plánu v Praze. A pro něj samotného pak podle jeho zachyceného vyprávění byla zajímavější nabídka, že až sociální demokraté vyhrají volby, Březina dostane funkci a pomůže mu dostat se zpátky do diplomacie, v níž Havlín působil v devadesátých letech a toužil se do ní vrátit.

Havlínova slova o někdejším politikově procesu jsou součástí spisu v jeho nynější korupční kauze, za kterou ho soudce kladenského soudu Petr Sedlařík poslal do vězení.

Více v aktuálním Respektu.

 

 

Respekt 32/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 32/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte