Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Kdo je tady terorista?

Podrobný pohled do Homsu ukazuje, proč je tak těžké do Sýrie vrátit mír

36 A reuters R06 2014 • Autor: Globe Media /  Reuters
36 A reuters R06 2014 • Autor: Globe Media / Reuters

Homs má kouzelně opravený trh, láká průvodce Lonely Planet a pokračuje: „Zdejší obyvatelé jsou jedni z nejpřátelštějších v zemi, je to skvělé místo na pár dní odpočinku.“ Brzy po vydání populárního bedekru přestala být Sýrie tipem na neotřelou dovolenou a změnila se v další důkaz, jak bleskově se může zhroutit lidská civilizace.

Právě v Homsu se revoluce proti diktatuře Bašára Asada proměnila v občanskou válku. V tomto třetím největším městě Sýrie s milionem obyvatel se demonstranti počátkem roku 2012 začali bránit proti střelbě vládních jednotek, vzali do rukou zbraně a pustili se do války se svým vládcem. Teď má v Homsu začít cesta k míru.

Samotné jednání probíhá v Ženevě a syrská vláda minulý týden souhlasila s tím, že ženy a děti budou moci odejít z obklíčeného středověkého centra Homsu. Muži se mohou přidat pod podmínkou, že armáda dostane seznam s jejich jmény. Má to být první krůček, který by mohl mezi válčící strany zasít semínko vzájemné důvěry. Navzdory této nabídce však lidé z obleženého centra z různých důvodů zatím neodešli. Jejich reakce ilustruje fyzické i psychické pasti, do nichž je chycena válčící společnost. Bližší pohled na Homs nám pomůže přiblížit něco, co si tak docela neumíme představit: jak nejhorší válka naší doby vlastně vypadá. 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

3. - 9. února, č. 6/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.