Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Domino spuštěné v Sarajevu

Před sto lety byl spáchán atentát, který všechno změnil

26 kom1
26 kom1 • Autor: Respekt

Z pohledu Čechů to byl možná nejosudovější den historie. Spuštění dominového efektu, u něhož je fascinující pozorovat, jak jednotlivé kameny do sebe naráží, aby vzápětí vyvolaly další náraz. Neboli událost, jež změnila životy milionů lidí. Bez onoho dne by se možná nejtragičtější momenty naší historie vůbec nestaly.

V sobotu to bude sto let, co byl v Sarajevu spáchán atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii Chotkovou. Výsledkem byla světová válka, jež převrátila osudy celých národů, hlavně ale zasela nové křivdy a zlobu, což vedlo ke vzniku nacismu, další válce, tragédii Židů a tažení komunismu napříč třetinou Evropy. Nikdo nemůže tvrdit, že zmařením atentátu, jenž provázely velmi náhodné okolnosti a z dnešního pohledu neuvěřitelná neschopnost policie, by se nic z toho nestalo. Je to však velmi dobře představitelné.

František Ferdinand válku nechtěl, a kdyby žil, mohl jí zabránit. Také stvoření Hitlera jako největšího světového agresora provázela spíš náhoda a shoda okolností než nějaké objektivní příčiny. Bez první války by zřejmě vůbec k ovládnutí Německa nacisty nedošlo. A stejně tak popularita komunismu v Československu by nebyla zdaleka tak vysoká jako po osvobození (a následném obsazení) východní Evropy Stalinem.

Respekt 26/2014 č. 26/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt 26/2014 č. 26/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte