Člověka poučí taková mrzutost. (Karel Dobrý v hlavní roli)
Člověka poučí taková mrzutost. (Karel Dobrý v hlavní roli) • Autor: ND / Martin Kamen

Režiséra Jana Nebeského ani po šedesátce neopouští chuť dělat věci jinak, než bývá zvykem. Navíc patří k nepočetné skupině divadelníků, kteří se volně pohybují mezi alternativními a kamennými scénami, aniž při tom výrazněji mění poetiku. Klubové publikum snáší jeho divoké nápady snadno: klasici rozcupovaní na kusy, děj rozvíjený nelogickými asociativními přískoky, iracionální scénické obrazy nebo ironické komentáře patří v prostorách typu NoD Roxy k očekávanému arzenálu. Spořádaní diváci měšťanských scén však mohou být (a často bývají) zaskočeni.

Když se tedy objevilo oznámení, že Molièrova Tartuffa bude v Národním divadle režírovat místo původně ohlášeného Gábora Tompy (režie rozezkoušené inscenace se vzdal ze zdravotních důvodů) právě Nebeský, vyvolalo to oživení v sále. Vždyť tři roky starý skandál s jeho Králem Learem je dosud v paměti. Nebyla to tehdy zrovna povedená inscenace; zavinutá do sebe, nesrozumitelná až k nudě. Část konzervativnějších diváků však pobuřovalo především to, že se místo klasické tragédie dočkali v národním stánku podivných scénických obrazů: cítili se podvedeni, odcházeli, protestovali a divadlo bylo nuceno provokativní titul docela rychle stáhnout. Navzdory tomu se první scéna nemusí za Leara stydět – byl to odvážný pokus vykročit mimo bezpečnou cestu. A ochota riskovat je ve velkých institucích cennější než kde jinde.

RESPEKT_12_oprava.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

RESPEKT_12_oprava.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte