Jak zabránit špiclování? propleťte fotony. (John Stewart Bell)
Jak zabránit špiclování? propleťte fotony. (John Stewart Bell) • Autor: CERN

Když se nedávno ukázalo, že zpravodajské služby dost možná ilegálně masivně špehují on-line, někteří uživatelé internetu si začali klást otázku, komu dnes můžete svěřit citlivé údaje. Podle Artura Ekerta, oxfordského akademika, jenž si přivydělává jako ředitel Střediska kvantových technologií (CQT) v Singapuru, by se odpověď na tuto otázku mohla najít v díle zesnulého irského fyzika Johna Stewarta Bella.

V roce 1964 navrhl Bell pokus, který by jednou provždy vyřešil, zda je kvantová mechanika skutečně tak zvláštní, jak se o ní slavně traduje, konkrétně že připouští okamžitou komunikaci mezi dvěma částicemi bez ohledu na jejich vzdálenost, pokud byly kdysi propleteny na jednom místě.

Jak se ukázalo při experimentech provedených v následujících desetiletích, zní stručná odpověď ano. Bellův pokus ovšem rovněž dovedl fyziky jako doktor Ekert k pozoruhodnému postřehu: při náležité citlivosti by Bellův pokus mohl zaručit naprosto bezpečnou komunikaci – a to i kdyby vám vybavení používané k odesílání a přijímání zpráv prodal výrobce zkorumpovaný vašimi úhlavními nepřáteli.

Kvantová teorie se dnes v kryptografii využívá prostřednictvím protokolu BB84: pokud si dva lidé (obvykle označovaní jako Alice a Bob) chtějí spolu povídat v soukromí, dostanou tajný klíč zakódovaný v polarizaci fotonů. Tento klíč je použit na zašifrování zprávy, aby jí nebylo možné…

25. listopadu - 1. prosince 2013, č. 48/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25. listopadu - 1. prosince 2013, č. 48/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte