Prezident Miloš Zeman udělil letos vyznamenání temným existencím (František Čuba), normalizačním celebritám (Felix Slováček) i komunisty umučenému disidentu Pavlu Wonkovi posmrtně. Z toho, co zatím víme, jedině zpěvák Vladimír Mišík odmítl medaili od Zemana přijmout.

Má si, či nemá slušný člověk brát vyznamenání z rukou Miloše Zemana? To je kardinální otázka, která souvisí s respektem ke státu, důvěrou ve stát i s otázkou budování státu.

Výraz „budování státu“ má přitom v České republice asi poněkud hlubší kořeny než v jiných „transformujících se zemích“, také proto, že se tak jmenuje dílo klasika a novinářského guru Ferdinanda Peroutky. Poslední náš politický vývoj ale potvrzuje, že budování státu je nikdy nekončící úkol. Když však začneme jedním z pilířů státu – který je zároveň jeho hlavou –, budeme asi muset proces budování státu pozastavit a leccos znovu rozmyslet a přehodnotit. Říkám-li „budeme“, míním tím nejen úředníky a politiky, ale také všechny společenské, mravní i intelektuální elity a taktéž angažované občany.

Stavebním kamenem budování státu je odosobnění či proces depersonifikace institucí. Příklad – převládá-li v Senátu levice, říkají lidé pravicově smýšlející, že se má Senát zrušit. A když je to v horní komoře naopak, slyšíme to z úst lidí nalevo. Z toho jsme už snad vyrostli. Podobné je to s hlavou státu.…

4. - 10. listopadu 2013, č. 45/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

4. - 10. listopadu 2013, č. 45/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte