Jel jsem autem na jih. Podél silnice se míhaly obří billboardy, jež mi čím dál úporněji vnucovaly myšlenku, že jsem za volantem usnul a to, co vidím, se mi jen zdá. Ten snový svět totiž fungoval podle zcela jiných pravidel než svět, který by se dal označit jako svět aktuální či přirozený.

Zatímco v našem světě platí, že doporučení má sílu především díky tomu, kdo – tedy která osobnost či instituce – doporučuje, ve snovém světě, jenž se zjevně připravoval na nějaké volby, radili anonymové. Autorita osobnosti chyběla tím spíš, že samotná sdělení byla neuvěřitelně banální. Jeden se svěřoval, že dá hlas Zemanovcům, druhý zas hlásal, že volí pravici. Kdo to říká a co ho či ji k takovému rozhodnutí vede, se dočíst nešlo. Zatímco v přirozeném světě platí, že když už platím za reklamu, tak chci něco sdělit, ve snovém světě se platilo za vyprázdněná slova. Začal jsem být zvědavý, zda časem narazím i na pole s kukuřicí, kde bude honosná farmářova reklama: Volím kukuřici. Následovaly ale plakáty jiné, plné radostných tváří uchazečů o mandát, jenže zase s minimem slovních sdělení. Že by ve snové zemi věřili, že politik vyzařuje dobro a užitečnost svého poslání už jen svým vyobrazením, jako bohorodička na ikoně?


Na brzdu jsem dupnul ve chvíli, kdy jsem spatřil billboard inzerující…

30. září - 6. října 2013, č. 40/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30. září - 6. října 2013, č. 40/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte