Autorem manifestu Charta 77 je obrozenec Josef Machar. Poetismus reprezentuje Václav Nezval a jeho sbírka povídek Básně noci. V povídkách Kundera vyzývá k lásce, i když ne moc. To všechno jsem se dočetl v písemných pracích, které jsou součástí zkoušky z předmětu dějiny české literatury pro studenty uměnovědného oboru na filozofické fakultě. Není to žádná kuriozita ani žádný šokující objev, podobné odpovědi bývají vydávány za znalosti na všech vysokých školách ve stále větší míře a smutně se o tom ví. Ukazuje to ovšemže na neúměrnost – v počtu vysokých škol i v počtu studentů, kteří jsou přijímáni masově, neboť škola je dotována podle počtu „hlav“, a ze stejného důvodu pak vlastně na škole všichni všechny spíš hýčkají, než namáhají. Vyjevuje se tu ale podle mne i cosi mnohem vážnějšího a obecnějšího: jakási celková ztráta nároku na hloubku, na pravost a tím koneckonců i na lidskou důstojnost, která každou naší nenáročností asi trpí vždy nejvíce.

Nedávno jsem odmítl uznat práci sestavenou z takových vět, jaké zmiňuji v úvodu. Vzápětí přišel dopis, v němž jsem vyzýván, abych to podrobně vysvětlil – studentka píše, že se připravovala velmi pečlivě, byla si jista svými znalostmi, na všechny otázky odpověděla v nemalém rozsahu a zdařile, takže v případě neuznání testu bude…

23. - 29. září 2013, č. 39/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23. - 29. září 2013, č. 39/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte